Ласкаво просимо !

logotype

AUDI Q2 проект року серед усіх заводів «Kromberg & Schubert»

28.03.2018

Наприкінці січня відбулася зустріч керівництва усіх заводів «Кромберг енд Шуберт» з радою директорів у місті Абенсберг. Фінансовий директор Олександр Шаварський і технічний директор Славомір Качмарек відвідали зустріч не даремно, а привезли в Україну нагороду «Найкращий проект», яким став AUDI Q2.

AUDI Q2 був першим проектом, який почали продукувати на житомирському заводі в 2015 році. Зараз над проектом працює 160 чоловік, він не є великим, якщо порівнювати з проектом VW Tiguan, та, однозначно, є вдалим.

Німецьке керівництво вже давно задоволене роботою житомирян, та зараз ми маємо підтвердження того, що ми – одні з кращих. Незважаючи на «молодість» заводу, «Кромберг енд Шуберт» Житомир став одним з чотирьох заводів у світі, які отримали нагороду в цьому році.

КОМЕНТАР ВІД ТЕХНІЧНОГО ДИРЕКТОРА П. СЛАВОМІРА КАЧМАРЕКА:

«Що стосується критеріїв вибору проекту року в першу чергу зверталась увагу – впровадження цілого проекту з самого початку до його реалізації. Всі терміни були дотримані, доставка, сервіс, якість: те, що клієнт від нас очікував – отримав, якість була на найвищому рівні і всі кабельні мережі, які одержував клієнт були виконані ідеально. Реалізація проекту має свої етапи: першим є розподіл проектів між заводами «Kromberg & Schubert». Житомир був номінований на AUDI і виграв Q2, далі іде індустріалізація виробництва – підбір, розміщення та запуск обладнання, чим займаються інженери, потім йде набір та навчання працівників для роботи на проекті: наші люди були ретельно відібрані та навчені відділом, ну й далі – безпосередньо сам процес виробництва з контролем якості та системою логістики. Отож, нагорода проекту – це спільна заслуга нашої команди від відділу HR до безпосередньо відділу виробництва, включаючи інженерний відділ, відділ постачання, логістики, якості, IT і службу енергетики.

Хто вони, ці люди, які відповідальні за проект і є його керівниками на своїх ділянках?

Андрій Заверуха,

25 років – керівник проекту

До речі, Андрій Заверуха – наймолодший керівник проекту в історії заводів України. Прийшовши на завод комплектувальником у 22 роки, в 24 він вже став керівником проекту. Андрій має економічну освіту і вдалий досвід роботи у банківському секторі, але після кризи (2014–2015 роки) мав шукати інші можливості самореалізації. На «Кромберг» прийшов з думкою знайти «тепленьке місце» у фінансовому відділі, та у зв’язку з відсутністю відповідної вакансії почав з роботи на виробництві. Очікуючи співбесіди з Ольгою Калініною, яка була запланована на листопад, продовжував вникати у виробничий процес.

– «Кінцевий вплив на мій вибір мало знайомство з Валентиною Бенько. Вона знайшла саме ті слова, які остаточно мене переконали залишитись у виробничому відділі. Отож, наприкінці 2015 року я працював на проекті Q2, на початку 2016 – став майстром, у травні вже був начальником зміни, а ще через рік – керівником проекту.» – розповідає Андрій про свій динамічний шлях на заводі. А ще зізнається, що найважчим було прийняти рішення про зміну сфери діяльності, був страх перед виробництвом.

Не жалкуєш, врешті-решт?

– Аж ніяк, зараз почуваюся комфортно, а далі – видно буде. Економічна освіта, аналітичні здібності та досвід в управління персоналом тут якраз знадобились.Але звичайно довелось і вивчати нову для мене «технічну сторону» – креслення, документація, виробничі процеси і ще багато цікавого в світі KROSCHU. Ставши майстром, я почав вивчати технічну документацію, систему роботи та обліку виробничих процесів, а от уже як начальник зміни, і тим більше, як керівник проекту, я багато читав про виробництво, згадував свої знання про такі поняття, як нормо-години, ефективність роботи персоналу, затрати на 1 нормо-годину та ін.

Керівник проекту вважає, що отримати нагороду вдалося завдяки злагодженій роботі колективу. Кожен працівник – професіонал своєї справи: від інжинірингу, відділу логістики та контролю якості до працівників на лінії.

Поліна Кашуй,

27 років, Керівник проектів та програм у сфері матеріального (нематеріального) виробництва

У жовтні 2015 була переведена з Луцька до нового підприємства у Житомирі. На момент старту нового заводу штат налічував лише 50 працівників. У відділі якості було лише 3 працівника, однією з них була я, – технік-інспектор (FUW). З розширенням виробництва та появою нового проекту Q2 у 2016 році я отримала нову посаду керівника групи з аналізу, усунення, попередження помилок. До моїх обов’язків входило створення плану контролю виробництва (PLP) та попередження можливих ризиків і помилок під час виробничих процесів. У серпні 2016 року я стала керівником проекту Q2 з боку відділу якості.

Старт Q2 був досить відповідальним для усіх, оскільки це – перший проект нового підприємства. Досить багато часу, сил, енергії покладено на запуск всього механізму. Неодноразово були випадки, коли усі відповідальні за проект приїздили вночі на роботу для вирішення термінових та невідкладних питань =).

Команда відділу якості відповідальна за виконання домовлених вимог, продуктів, послуг, процесів та очікувань клієнта AUDI.

Лише любов’ю до своєї справи, наполегливістю, відповідальністю та, звичайно, командній роботі нам вдалося отримати таку відзнаку.

Сергій Черняхович

26 років, керівник проектів та програм у сфері матеріального та нематеріального виробництва технічного відділу, на підприємстві 3 роки.

Cвою трудову діяльність на підприємстві я розпочав з 1 червня 2015 року. Я почав працювати інженером на проекті Mersedes R172. На момент перебування на підприємстві моїм першим наставником була Панасевич Олена, яка згодом змінила місце роботи та почала працювати в Німеччині на KROSCHU, а я зайняв посаду інженера FAW. Пропрацювавши два місяці, Ткачук Оксана (керівник відділу технічного) повідомила про те, що в Житомирі завершують будівництво заводу і в подальшому планується старт нового проекту, поцікавилась хто має бажання з іженерів допомогти у старті виробництва нового проекту. Бажання виявили я та Андрій Фаткулін. З того моменту почались короткострокові відрядження в Житомир, аналіз майбутніх потужностей, розрахунок кількості необхідного обладнання, аналіз специфіки проекту в цілому. Цей підготовчий період тривав до січня, а вже в січні я офіційно був переведений на підприємство в Житомир з новим персональним номером 000006. З цього часу технічний відділ почав стрімко розвиватись у професійному плані, проект успішно проходив аудит перевірки і через рік я перейшов на нову посаду керівника проектів та програм у сфері матеріального та нематеріального виробництва по проекту Audi Q2 відділу технічного.

Юлія Сич

33 роки, економіст з планування, на заводі 1 рік та 5 місяців

Обов’язки: інтеграція базових модулів та п‑модулів, контроль стоку модулів, опрацювання технічних змін.

Першочерговим завданням в моїй роботі було досягнення максимальної ефективності у виконанні обов’язків, покладених особисто на мене, та налагодження співпраці з логістикою KSSK.

Хочу зазначити, що всі підрозділи відділу логістики проявили 100‑відсоткову відповідальність та наполегливість і працювали, незважаючи на всі труднощі, виключно на результат. Та, думаю, основною запорукою успіху проекту було те, що вже на ранніх етапах прийшло розуміння, що бажаний рівень буде досягнуто лише якщо, всі відділи підприємства будуть працюватимуть, як єдиний механізм. Незважаючи на всі протиріччя, спільне бажання налагодити процес допомогло поліпшити внутрішні комунікації та запрацювати спільно над досягненням цілей.

Юлія Куриленко

23 роки, економіст з планування відділу логістики, на заводі  з квітня 2017 року

Основним моїм завданням є планування виробництва згідно замовлень клієнта та контроль за відповідністю кількості фактично виготовленої та відправленої продукції до запланованої. Не менш важливим є своєчасне опрацювання отриманих від клієнта замовлень, а також планування та контроль відправлень замовленої продукції відповідно до терміну доставки.

Завдяки наполегливості та завзятості кожного члена нашої команди був створений сприятливий клімат для плідної співпраці, що, в свою чергу, є запорукою нашого успіху, фундаментом майбутніх досягнень та перемог. Увага до деталей та взаємна підтримка сприяли вчасному виявленню можливих ризиків та здійсненню всіх можливих заходів для забезпечення безперебійного виробництва клієнта.

Як уже було зазначено, саме з проекту Audi Q2 житомирський завод розпочав свою діяльність, і саме на цьому проекті працюють люди, які першими прийшли на завод.